.
   
 

STUDIUM WYKONALNOŚCI

Studium wykonalności (ang. feasibility study) - ma na celu dostarczenie potencjalnemu inwestorowi wszelkich danych niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji związanej z planowanym przez niego przedsięwzięciem.

W skład typowego studium wykonalności będą wchodzić następujące części:
I. Informacje ogólne o projekcie i wnioskodawcy
II. Streszczenie, wnioski z analizy i podsumowanie
III. Identyfikacja celów projektu
IV. Charakterystyka projektu
V. Analiza techniczna
VI. Analiza organizacyjna
VII. Analiza finansowa, analiza wrażliwości oraz źródła finansowania
VIII. Analiza efektywności społeczno-ekonomicznej

Informacje ogólne o projekcie i wnioskodawcy - w tej części znajdują się podstawowe informacje na temat podmiotów i osób odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację projektu.

Streszczenie, wnioski z analizy i podsumowanie - jest to jeden z najważniejszych elementów studium. Zwykle zamieszcza się tutaj najistotniejsze informacje o projekcie: cel przedsięwzięcia, niezbędne nakłady, a także spodziewane rezultaty i czynniki umożliwiające odniesienie sukcesu. Wynik analizy ekonomicznej musi uzasadniać zasadność realizacji projektu. Streszczenie powinno być pisane na samym końcu i zawierać najciekawsze informacje z całego opracowania tak, aby przede wszystkim zachęcić czytelników do dalszej lektury i pozytywnie nastawić do przedsięwzięcia.

Identyfikacja celów projektu - w tej części studium opisuje się historię przedsięwzięcia oraz jego główne założenia. Powinny się tutaj znaleźć wszelkie dane na temat inicjatorów projektu, jak również inwestorów Badania powinny pozwolić na wyodrębnienie szans i zagrożeń dla projektu oraz wskazać jego mocne i słabe strony (analiza SWOT). Ustalone powinny zostać także wskaźniki produktu, rezultatu i oddziaływania wraz ze sposobami ich pomiaru i weryfikacji.

Charakterystyka projektu - w tej części powinny zostać szeroko opisane wszelkie zamierzenia dotyczące przedsięwzięcia, a w szczególności: opisany rynek i wyodrębniona grupa docelowa, cechy produktu mające zachęcić klientów do zakupu, określone ceny produktów i ich możliwe modyfikacje, inne niezbędne. Lektura tej części powinna umożliwić udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy projekt jest wykonalny i wystarczająco trwały.

Analiza techniczna - powinna wskazywać konkretne działania, których podjęcie jest niezbędne dla realizacji projektu. Oprócz uwzględnienia kosztów inwestycji zamieszczony powinien być harmonogram jej realizacji. Źródłem informacji do sporządzenia tej części studium jest dokumentacja techniczna projektu.

Analiza organizacyjna - jest uzupełnieniem studium wykonalności o zagadnienia związane z projektowanym poziomem zatrudnienia i jego uzasadnieniem. W ramach tej części studium wykonalności można wskazać oczekiwane kompetencje osób zajmujących poszczególne stanowiska oraz przysługujące im uprawnienia.

Analiza finansowa, analiza wrażliwości oraz źródła finansowania - część ta ma zasadnicze znaczenie dla określenia wykonalności projektu. Analiza finansowa projektu obejmuje m.in.: program sprzedaży, prognozowane zestawień finansowych dla projektu (planowane rachunki zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów środków pieniężnych), kalkulację zdyskontowanej wartości netto (ang. net present value) oraz wewnętrznej stopy zwrotu (ang. internal rate of return) projektu z punktu widzenia beneficjenta (wolne przepływy pieniężne powinny odzwierciedlać nadwyżkę finansową płynącą do beneficjenta).

Analiza efektywności społeczno-ekonomicznej - celem opracowania analizy efektywności społeczno-ekonomicznej jest ocena, czy planowane przedsięwzięcie jest opłacalne uwzględniając szersze tło ekonomiczne, społeczne i skutki oddziaływania na otoczenie projektu.

Reasumując powyższe rozważania warto podkreślić, że struktura studium wykonalności w każdym przypadku może być nieco inna, przy czym ważne jest, aby poszczególne elementy były powiązane tworząc logiczną całość. Dzięki przeprowadzonej analizie, inwestor otrzymuje dowód opłacalności realizacji projektu.


(c) 2004 Euro Consulting